На пресконференция, председателят на Европейския парламент Антонио Таяни обяви трите филма, които ще си оспорват първото място за филмовата награда LUX за 2017 г.:
– „120 удара в минута“ (Beats per Minute), режисьор Робин Кампийо – Франция
– „Sámi Blood“, режисьор Аманда Кърнел – копродукция на Швеция, Дания и Норвегия
– „Уестърн“ (Western), режисьор Валеска Гризебах – копродукция на Германия, България и Австрия
На този линк е интервюто на Виктор Чучков, директор на „Чучков Брадърс“, копродуцент на филма „Уестърн“, специално за Информационното бюро на Европейския парламент в София.
Тази година се провежда 11-ото издание на филмовата награда LUX и с гордост представяме официалния конкурс по време на пресконференцията на нашия най-стар партньор: Венецианските дни (Giornate degli Autori), с който вече девет години Европейският парламент си партнира за наградата.
Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни каза: „Наградата LUX не само доближава киното до гражданите, но и Европа до европейците. Чрез тази награда ЕП насърчава и подкрепя европейската филмова индустрия във време, когато тя е застрашена от все по-нарастващото присъствие на онлайн платформи, които са предмет на ограничена регулация в сравнение с традиционния филмов сектор. Нашата европейска идентичност включва различни традиции и културни особености, но и общи ценности: справедливост, свобода, толерантност. От създаването си наградата LUX обедини стотици режисьори, дистрибутори и продуценти, които затвърждават уникалната ни европейска идентичност.“
От октомври до декември филмите „120 удара в минута“, „Sámi Blood“ и „Уестърн“ ще бъдат в центъра на филмовите дни LUX 2017 и ще бъдат излъчвани в над 50 града и множество фестивали в 28-те страни от ЕС. Продукциите ще бъдат субтитрирани на 24-те официални езика на ЕС и всички европейци ще могат да открият тези филми за себе си и да се идентифицират с разглежданите в тях теми.
Именно това прави инициативата на Европейския парламент толкова уникална: чрез създаването на рамка за европейско публично пространство, филмовата награда LUX е инструмент, който показва комплексния характер на европейската идентичност, като представя и интерпретира действителността на европейските успехи и предизвикателства.
Тазгодишните филмови дни LUX отново ще се възползват от сътрудничеството между информационните бюра на Европейския парламент и бюрата на Творческа Европа, програма МЕДИЯ, за да се повиши популярността и да се разшири аудиторията им.
Трите филма от официалния конкурс за филмовата награда LUX 2017 – многообразие от теми и жанрове
Трите филма в официалния конкурс представят стремежа на наградата LUXда обхване невероятното разнообразие от жанрове и нюанси, както никога досега:
Третият филм на Робин Кампийо проследява група активисти, които се борят да привлекат вниманието към проблема със СПИН във Франция през 1992 г. и за по-бърз напредък в областта на изследванията и превенцията на болестта.
Дебютният филм на Аманда Кърнел разказва живата история на младо момиче от Лапландия, което мечтае за различен живот и напуска общността си поради расисткото отношение, на което е изложена.
Третият филм на Валеска Гризебах представя историята на група германски работници, строящи водноелектрическа централа в България, като използва елементи от класическия уестърн, за да разгледа теми като икономическата имиграция и интеграцията.
Трите филма финалисти ще бъдат субтитрирани на 24-те официални езика на Европейския съюз, а филмът победител, избран от членовете на Европейския парламент, ще бъде допълнително адаптиран за хора със зрителни и слухови увреждания. Той ще получи и подкрепа за разпространението му на международната сцена.
10-те филма от официалната селекция на филмовата награда LUX 2017 са, както следва (подредени по азбучен ред):
- „120 удара в минута“ (120 Battements par minute) на Робин Кампийо – Франция;
- „A Ciambra“ на Джонас Карпиняно – Италия, Бразилия, САЩ, Франция, Германия, Швеция;
- „Белгийският крал“ (King of the Belgians) на Питър Бросен и Джесика Удуърт – Белгия, Холандия и България;
- „Другата страна на надеждата“ (Toivon Tuolla Puolen) на Аки Каурисмаки -Финландия, Германия;
- „Каменно сърце“ (Hjartasteinn) на Гудмундур Арнар Гудмундсон – Исландия, Дания;
- „Лято 1993“ (Estiu 1993) на Карла Симон – Испания;
- „Последното семейство“ (Ostatnia rodzina) на Ян Матушински – Полша;
- „Слава“ на Кристина Грозева и Петър Вълчанов – България, Гърция;
- „Sámi Blood“ (Sameblod) на Аманда Кърнел – Швеция, Дания, Норвегия;
- „Уестърн” (Western) на Валеска Гризебах – Германия, България, Австрия.