Генералният директор на Световната организация по интелектуална собственост (СОИС) представи на 08.06.2011г. проект за изграждане на дигитална платформа, чрез която ще се подпомогне регистрация на авторски права и опростяването на идентификацията на закриляни музикални творби в рамките на единадесет западно африкански държави. Г-н Франсис Гъри анонсира проекта по време на Световната конференция за авторско право, организирана от Международната конфедерация на дружеството на автори и композитори (CISAC) в Брюксел.
С проекта ще се подпомогнат създателите на музикални творби от тези държави да получават възнаграждение за творческия си труд, чрез единна опростена и стандартизирана регистрационна система на права на интелектуална собственост. Компанията Google ще бъде технологичният партньор на СОИС в развиването на уеб базирана система, която се изгражда чрез WIPOCOS (Софтуер на СОИС за колективно управление на авторски и сродни на авторските права). Проектът използващ WIPOCOS за изграждане на ефективни авторскоправни инфраструктури в развитите държави беше одобрена от държавите членки на СОИС. WIPOCOS ще подпомага организациите за колективно управление на права в участващите държави в обмена на информация за идентификация на творби, чрез което ще се улесни крослицензирането. Държавите, които ще участват в проекта са: Бенин, Буркина, Фасо, Кот’Д’Воар, Гамбия, Гана, Гвинея, Мали, Нигерия, Синегал и Того. Проектът използващ WIPOCOS за изграждане на ефективна авторскоправна инфраструктура в развитите държави беше одобрена от държавите членки на СОИС.
Управлението и регистрацията на творби ще е сложен според г-н Гъри процес. Подобреният регистър на права на WIPOCOS ще улесни този процес. Информацията ще се съхранява онлайн и ще бъде достъпна за всяка държава участничка. Това означава, че притежателите на права ще трябва да регистрират творба еднократно, така че информацията за творбата ще бъде достъпна в всичките единадесет държави.
Според Диабе Сиби , генерален директор на Сенегалската Служба за авторско право и председател на мрежата на западноафриканските организации за колективно управление на права, проектът има потенциала да даде възможност на развиващите се страни да участват по-активно и ефективно в глобалната музикална индустрия.
Според вицепрезидента на Google, Карло Биондо проектът ще е полезен , както на компанията така и на всички създатели и изпълнители на музикални творби, защото те ще могат да получават възнаграждение за своят труд като същевременно новата услуга ще осъществява онлайн. Според Биондо „ Google има опит в работата си с публични институции като СОИС в изграждането на технологични решения. Компанията ще продължи да доизгражда тези взаимоотношения за доброто на автори, потребители и обществеността като цяло”.
Най- големите предимства на системата WIPOCOS се изразяват в намаление на административните разходите свързани с колективното управление на права, чрез намаляване на разходите за наблюдение на употребата на творби от организациите за колективно управление. Чрез системата за информация музикалните творби в тези единадесет държави, ще бъдат по-достъпни за останалите организации по света.
Автор
Даниела Сапунджиева
Източник
http://www.wipo.int//pressroom/en/articles/2011/article_0017.html