През октомври миналата година, Sony Music и няколко по-малки музикални лейбъла завеждат дело срещу United Airlines във Федералния съд в Ню Йорк, обвинявайки авиокомпанията, че не притежава съответния лиценз, публично да представя творби на артисти като Бритни Спиърс, Кери Ъндърууд, Джъстин Тимбърлейк и др.
Съвсем наскоро, звукозаписните лейбъли са внесли документи по делото в подкрепа на обвиненията им към другия ответник по случая Inflight Audio Ltd., отговорни за „презаписването“ на заглавията преди да бъдат предоставени на друг доставчик, който зарежда самолета с песни и музикални видеоклипове.
Седалището на Inflight е в Дъблин, Ирландия. От компанията настояват, че правилно са лицензирали предоставяната от тях музика, заплащайки съответните такси на Phonographic Performance Ireland, оторизираната ирландска организация за колективно управление на права при звукозаписните лейбъли. Лицензът на Inflight обаче покрива публичното изпълняване на произведения на територията на Ирландия, а авиолиниите не са стационарни.
В защитата си ответниците посочват, че доколкото самолет на United Airlines осъществява полет от Ирландия за САЩ, „те не упражняват контрол върху евентуални нарушаващи действия на United Airlines, в Ню Йорк или където и да е. Всъщност, Inflight Dublin не разполагат дори с теоретична възможност да контролират действията на авиокомпанията съгласно сключените договори. Съответно, Inflight Dublin не са ‘управлявали’ предлагането на музика на борда на самолета и никога дори не са били информирани за териториите, на които United Airlines планират да пускат спорните записи.“
В отговор на искането за прекратяване на делото, през юни звукозаписните компании са представили своето официално възражение. Според ищците, Inflight не може да се счита за компания, аналогична на такава, която зарежда джубокс в ресторанти, тъй като заведенията за хранене са „конкретни фиксирани обекти“ докато „самолетите на United, разполагащи със звукозписи на ищците, летят по множество маршрути с различни държави като точки на отлитане и пристигане.“
В изявлението си пред съда, звукозаписните лейбъли твърдят, че ответникът не е „пасивен доставчик,“ тъй като отлично разбира, че самолетите пътуват, а самия бизнес модел, който се използва е насочен към обслужването на клиенти на авиокомпании по цял свят.
„Като работят без да бъдат оторизирани за това и по този начин избягват полагащото се плащане към притежателите на авторски права в САЩ, от Inflight Dublin могат да си позволят да понижат съществено цените, правейки услугите си по-атрактивни за световните авиокомпании“ се казва в изявление на ищците. „На кратко, Inflight Dublin съзнателно са изградили печеливш бизнес, основан върху опосредстването на злоупотреба от сериозен мащаб със звукозаписи на ищците, защитени с авторски права в САЩ .“
Надежда Драгомирова
Източник: The Hollywood Reporter