Пиратство

ПиратствоПравата на автора на творба закриляна от авторското право се считат за нарушени, когато едно от действията по използване на творбата изискващо позволението на автора е извършено от друго лице без съгласието на автора – Пиратство.

Неразрешеното използване на материали защитени от авторското право за комерсиални цели, както и търговията с подобни материали е известно като пиратство.

Същността на пиратството се състои в извършването на дейности с комерсиална цел без разрешението на автора/ притежателя на права. Пиратството най- често се извършва на базата на сериозна организация. Пиратството като дейност  включва не само непозволено възпроизвеждане на творби закриляни от авторското право, но и разпространението на нелегално възпроизведените творби. Тези две действия изискват организирано разпространение по търговската мрежа или установяване на контакти с потенциални потребители на пиратска продукция.

В основата на това действие стои систематичното и организирано нелегално възпроизвеждане на творби закриляни от авторското право, както и разпространяването на такива нелегални копия.

Факторите, които застрашават базата на авторско-правната система са следните:

  • развитието на средствата, чрез които творби на интелектуална собственост могат да бъдат използвани;
  • широко разпространеното използване на компютъра допринесе за възникването на други нови средства за записване и предаване на информация, съдържаща творби закриляни от авторското право.

В най- общ план може да се каже, че дигиталната технология има изключителен принос в създаването, разпространението и използването на творби на интелектуална собственост.

С развитието на средствата, чрез които интелектуалните продукти стигат до публиката се развиват и средствата за записването на такива творби, а именно:

  • развитие на техниката за копиране и принтиране на творби;
  • навлизането на компакт дисковете, на висококачествени и по- евтини аудио касети;
  • откритието на видео записващата техника, чрез която възможностите да се използват филми или друго аудио- визуални произведения нараства.

Пиратските продукти биха могли да се разделят на следните типове:

  • фалшификати – това са точни копия на звуко или видео дискове или касети, обикновено тези продукти съдържат същата опаковка като оригиналната, включително и търговската марка’
  • контрабандни пиратски продукти – са пиратски копия от живи изпълнения или живи излъчвания;
  • пиратски копия – незаконни звуко или видео записи, които по своята същност нямат за цел да имитират оригинала, но силно го наподобяват, а етикетите поставени върху такива копия обикновено са изработени ръчно

Творби жертва на пиратството най- често са:

[xa_acc style=“xa-style1″ ][xa_slide title=“Причини за борба с пиратството“ icon=“check“]

България е на първо място в Европейския съюз по интернет пиратство за 2010 г., съобщава директора на Международната федерация на звукозаписната индустрия Френсис Мур. По тази причина през същата година се подписва Меморандум за разбирателство и сътрудничество за противодействие на интелектуалното пиратство в България между МВР и организациите на издателите на бизнес софтуер (BSA) и на звукозаписната индустрия (IFPI). От своя страна Георг Хернлебен от Сдружението на издателите на бизнес софтуер посочва, че над 60% от софтуера в страната ни е нелицензиран. Според него, че пиратството засяга не само работните места, но и изграждането на софтуерното общество като цяло.

Тревожни са и данните за целия ЕС тъй като през 2008 г. в творческия сектор на ЕС са загубени над 100 хил. работни места. Според прогнозите до 2015 г. броят на безработните в тази област ще достигне 1,2 млн. души.

Препоръките за България в следствие на тези тревожни данни са следните:

законодателни промени, чрез които интернет доставчиците да могат да следят потребителите, използващи пиратски софтуер, музика и филми. Предложението е първоначално да им се изпраща предупреждение, а след това да се налагат санкции;

обучението в правораздавателната система;

организирани на обучения и семинари за експертите от право охранителната и правораздавателната система;

От своя страна Асоциация „Активни потребители“ (AktivniPotrebiteli.bg) заявяват, че борбата с пиратството трябва да се води срещу този, който предоставя за свободно разпространение материали без платени авторски права, а не срещу този, който ги ползва.

Според тях подобни мерки сериозно биха накърнили правата на потребителите и фирмите, защото ще се носи наказателна отговорност за потенциално престъпление, извършено от друг. Те посочват, че следенето на трафика накърнява интереса и на интернет доставчиците. Според тях МВР не може да задължи фирми от един бранш да мобилизират средства, техника, усилия и работна ръка, за да защитават интересите на фирми от друг бранш.

Изводи:

Проблема с пиратството се оказва двуполюсен. От едната страна стоят тревожните данни свързани със загуба на пари и работни места, а от друга интересите на крайният потребител, който има нужда да консумира интелектуални продукти, без да се страхува, че може да бъде преследван за това.

В търсене на решение на този проблем не бива да се забравя , че интересите на създателите на интелектуални продукти и потребителите на тези продукти трябва да бъдат балансирани. За да се случи това е необходима политическа воля,съветите на експерти в областта , а не безкрайна медийна полемика без съществен резултат.

Свързани с темата линкове:http://piratskapartia.bg/ , https://www.eff.org/deeplinks/2011/03/it-s-time-recording-industry-stop-blaming-piracy
,http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2011/01/28/1033325_hliabut_-_skup_torenti_-_niama/

[/xa_slide][/xa_acc]